top of page

Biyo-Baskı Büyük Travma Yaralanmalarını Tedavi Edebilir Mi ?

Günlük hayatımızda da duymaya alışık olduğumuz travma kelimesini kısaca, yaralanma veya geçirilen operasyon sonrasında hasar görmüş doku/kas kütlesinin onarılamayan kısmı olarak açıklayabiliriz. Bu onarımı gerçekleştirilemeyen parça doğal olarak bazı fonksiyonlarımızda eksikliğe veya kayba yol açar. Çoğu bilim insanı, travma sonrası kaybedilen fonksiyon tedavileri için çeşitli yöntemler aramış veya geliştirmişlerdir fakat bu yeniliklerin çoğunun kullanımı sınırlı olduğundan istenilen tam olarak gerçekleştirilememiştir.


Connecticut Üniversitesi, Nebraska Üniversitesi, Brigham ve Kadın Hastanesi’nden, hacimsel kas veya doku kaybı yaşayan hastalar için yeni bir gelişme duyuruldu. Araştırmacıların yeni geliştirdiği el tipi yazıcı ile hedefledikleri şey ise hidrojel bazlı bioink elde etmek. Bu son çalışma travma tedavileri için diğerlerine nazaran daha olumlu bir yaklaşım göstermekte. Hemen sonrasında bu el tipi yazıcıda kullanılmak üzere ‘kas mürekkebi’ geliştirildi. Kas mürekkebi sayesinde doğrudan büyük kas kayıplarına odaklanıldı. Bu mürekkebi özel yapan ise içinde bulunan vasküler endotelyal büyüme faktörüdür (VEGF).


Hücreler tarafından üretilen ve bir sinyal proteini olan VEGF bir çeşit büyüme faktörüdür. Bu sinyal proteini 2D diskler içine yerleştirildi, sonrasında bu diskler biyouyumlu bir hidrojele dahil edildi. Bu işlem sayesinde mürekkebimiz istenilen kas dokuya yapışabiliyor hale geldi. Bir tür baskı yöntemi ile uygulanan bu tedavinin detayları için yapılan bazı deneylere bakalım.


İşleyişi görmek için büyüme faktörlü, büyüme faktörsüz tedavi edilen ve tedavi edilmeyen üç grup kas yaralanması geçirmiş fareler kullanıldı. Büyüme faktörü yüklü Muscle Ink ile tedavi edilen grubun çalışma hızı, yaralanmamış farelere göre oldukça yüksekti. Ayrıca diğer iki gruba oranla daha uzağa gidebildikleri gözlendi fakat büyüme faktörü yoktu. Uzmanlar, büyüme faktörünün yavaş salgılanmasının, kas yaralanmasından sonraki fonksiyon artışından sorumlu olduğunu gördü.


Yapılan bu araştırmanın iskelet kası üzerinde olduğunu unutmadan, diğer yumuşak dokular için de ümit taşındığını söyleyen araştırmacılar, uygulamanın aynı şekilde işlenebileceğini ekliyor.Orijinal habere buradan ulaşabilirsiniz.

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page